Historia Motto Naszej Szkoły

Historia

Szkoła Podstawowa w Tarnogórze Kolonii należy do gminy Izbica.Gmina liczy 139 tys.km 2 powierzchni i około 10 tys.mieszkańców. Izbica leży przy dolinie Wieprza, który zakolem przez gardziel śluzy odpływa do Krasnegostawu. Gmina posiada swoją tradycję i kulturę regionu. Należą do nich :zespoły zabytkowych kościołów parafialnych, a przede wszystkim jedna z najstarszych świątyń rzymskokatolickich na tym terenie- kościół parafialny Św, Zofii Tarnogórze, zbudowany w 1544r.; zespoły pałacowo- parkowe z pierwszej połowy XIX wieku w Tarnogórze, Stryjowie i Orłowie Murowanym, a także rozsiane po okolicznych miejscowościach XVIII- wieczne kapliczki.

Pomiędzy wioskami:Ostrzyca i Mchy znajdował się majątek ziemski będący własnością ziemiańskiej rodziny Czyżewskich, następnie Smorczewskich z Tarnogóry. Majątek ten zwany potocznie majątkiem Ostrzyca znajdował się faktycznie na gruntach Tarnogóry Kolonii. W latach sześćdziesiątych do budynku, w którym mieszkał rządca majątku, została przeniesiona Szkoła Podstawowa w Ostrzycy. Odbudowano też dom drewniany dla nauczycieli.

W miejscu gdzie stały folwarczne czworaki, została wybudowana i oddana do użytku w 1997r.Szkoła Podstawowa w Ostrzycy. Pod taką nazwą funkcjonowała do roku 1999 i Uchwałą Rady Gminy w Izbicy w tymże roku, ze względu na umiejscowienie budynku została zmieniona nazwa placówki na Szkołę Podstawową w Tarnogórze Kolonii.

Szkoła Podstawowa w Tarnogórze Kolonii o numerze 72 wkomponowana jest w teren ogrodu dworskiego o powierzchni 2,5 ha założonego w I połowie XIX wieku. Ogród posiadał charakter spacerowo użytkowy, zachowany z dawnego założenia drzewostan w postaci skupin lip, granicznych nasadzeń jesionowo- grabowych, tworzy obecnie zwarty, malowniczy kompleks zieleni w krajobrazie wsi.

Szkoła jest placówką publiczną i jest obwodem szkolnym dla uczniów zamieszkałych na terenie wsi: Bobliwo, Dworzyska, Mchy, Ostrówek, Ostrzyca, Tarnogóra Kolonia, Romanów i Wał.