Lubię szkołę Nie dla szkoły uczymy się, lecz dla życia Przyspieszenie Edukacyjne w Szkole Wiejskiej

Nie dla szkoły uczymy się, lecz dla życia

"Nie dla szkoły uczymy się, lecz dla życia"

Szkoła Podstawowa w Tarnogórze Kolonii przystąpiła do realizacji projektu w ramach „Kompleksowego programu wyrównywania uczniowskich szans edukacyjnych w powiecie krasnostawskim” pod hasłem:

„Nie dla szkoły uczymy się, lecz dla życia”

W projekcie uczestniczy 16 uczniów naszej szkoły, w wieku 10-11 lat. Projekt trwa od 1 maja 2007 r., a zakończenie przypada na 31 grudnia 2007 r.

Celem głównym projektu jest nabycie umiejętności i wiadomości matematycznych uczniów ułatwiających dalszą edukację i przygotowanie ich do aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym i społeczności lokalnej. Są to zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki, które w szczególności:

·         rozwijają umiejętności czytania i tworzenia tekstów w stylu matematycznym,

·         kształtują sprawność rachunkową, wyobraźnię przestrzenną,

·         ułatwiają dostrzeganie problemów i badanie ich w konkretnych przypadkach, poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystanie informacji z różnych źródeł, posługiwanie się technologią informacyjną,

Projekt jest zgodny z obszarami priorytetowymi wyznaczonymi przez MEN, poprzez:

·         realizację działań mających na celu zapewnienie uczniom możliwości wyrównania szans edukacyjnych,

·         innowacyjność prowadzonych zajęć,

·         przygotowanie uczniów do aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym i społeczności lokalnej (pobudzanie aspiracji edukacyjnych poprzez stosowanie nowoczesnych technik informacyjno - komunikacyjnych nabywanych poprzez uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych).

Zajęcia są prowadzone dobranymi metodami z wykorzystaniem technologii informatycznej. Zwiększają stopień wiedzy i umiejętności matematycznych; rozwijają pamięć; wyobraźnię; myślenie abstrakcyjne i logiczne rozumowanie; rozwijają umiejętności czytania i tworzenia tekstów w stylu matematycznym; ułatwiają dostrzeganie problemów i badanie ich w konkretnych przypadkach przez prowadzenie prostych rozumowań matematycznych.

W ramach projektu został zorganizowany dwudniowy wyjazd edukacyjny w dniach 15 – 16 listopada 2007r. do Lublina, Kazimierza, Nałęczowa i Puław. W pierwszym dniu wyjazdu zostały przeprowadzone zajęcia z pedagogiem „Matematyczne Inspiracje”, które pogłębiły zainteresowanie przedmiotem. Ponadto dzieci uczestniczyły w zwiedzaniu Muzeum na Zamku Lubelskim, parku zdrojowego w Nałęczowie oraz sanktuarium Maryjnego w Wąwolnicy. Drugiego dnia uczniowie zwiedzali Kazimierz Dolny – fara, Góra Trzech Krzyży, rynek, Kazimierz – dolina Wisły – wał wiślany, wąwóz lessowy oraz Puławy - zespół pałacowo-parkowy.

Dzięki temu projektowi dzieci rozwinęły wiadomości i umiejętności do tego stopnia, że wykorzystują je w życiu codziennym.

Koordynatorem projektu jest Pani Agnieszka Daniluk — nauczyciel informatyki i języka angielskiego, która brała udział w realizacji poprzednich projektów. Ponadto w realizacji projektu uczestniczy Pani Renata Szałacha - nauczycielka matematyki z długoletnim doświadczeniem pedagogicznym i osiągająca sukcesy w pracy z dziećmi i młodzieżą.