Lubię szkołę Nie dla szkoły uczymy się, lecz dla życia Przyspieszenie Edukacyjne w Szkole Wiejskiej

Przyspieszenie Edukacyjne w Szkole Wiejskiej

Szkoła Podstawowa w Tarnogórze Kolonii wzięła udział w projekcie dofinansowanym w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 współfinansowanym ze Środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z Budżetu Państwa pt. „Przyspieszenie Edukacyjne w Szkole Wiejskiej”

W projekcie uczestniczyło 64 uczniów naszej szkoły.

Czas realizacji projektu—01 maja 2007r.—29 lutego 2008r.

Celem głównym projektu było budowanie i wzmacnianie poczucia własnej wartości dzieci oraz wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkoły wiejskiej, a szczególnie pomoc:

·         w poznawaniu swoich mocnych i słabych stron,

·         w określaniu swoich zdolności, umiejętności i zainteresowań,

·         w określaniu swoich celów życiowych,

·         w odkrywaniu najlepszych dla siebie sposobów uczenia się,

·         w radzeniu sobie ze stresem,

·         w rozumienia znaczenia niepowodzeń szkolnych,

·         w określaniu warunków efektywnego uczenia się.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych z Joszkiem Brodą, warsztatach psychologicznych, a także w warsztatach informatycznych.

W trakcie trwania projektu zostały zorganizowane 2 wyjazdy edukacyjne oraz uroczysta Wigilia szkolna z udziałem uczniów, nauczycieli, Rady Rodziców, przedstawicieli: Urzędu Gminy, Parafii Rzymsko-Katolickiej w Tarnogórze oraz Koła Gospo

dyń Wiejskich.

Warsztaty z Joszkiem Brodą

Pozwoliły na nawiązanie bezpośrednich relacji z artystą, wydobycie walorów artystycznych muzyki ludowej. Uświadomiły uczniom, że utwory i instrumenty ludowe stanowią bezcenną wartość kulturową.

Warsztaty psychologiczne

Celem ich było poszerzanie horyzontów i budowanie tożsamości ucznia w relacji do swojego środowiska, kształtowanie poczucia własnej wartości, charakteru i osobowości. W czasie ich trwania uczniowie mogli poznać różne sposoby radzenia sobie ze stresem.

Warsztaty informatyczne

Warsztaty te pozwoliły uczniom nabyć umiejętności w zakresie zakładania własnych stron WWW, przygotowywania prezentacji multimedialnych oraz wymiany doświadczeń w tym zakresie.

Wyjazdy edukacyjne

Umożliwiły kontakt z ciekawymi ludźmi, poznanie walorów historycznych, przyrodniczych i kulturowych ciekawych miejsc w regionie, obcowanie z naturą oraz poznanie piękna starej architektury.

W realizacji projektu uczestniczyli doświadczeni nauczyciele z wieloletnim stażem pedagogicznym, uczniowie oraz społeczność lokalna. W ramach promocji projektu została utworzona strona internetowa http://www.godnezycie.za.pl oraz foldery.